تاریخ امروز:پنج شنبه , ۲۹ فروردین ۱۳۹۸

چگونه اعتماد به نفس رفتاری را در خود تقویت کنیم؟

چگونه اعتماد به نفس رفتاری را در خود تقویت کنیم؟Reviewed by سجاد زیدونی on Jun 9Rating: 5.0چگونه اعتماد به نفس رفتاری را در خود تقویت کنیم؟اعتمادبه‌نفس رفتاری یعنی مطمئن باشید که قادر هستید از همه توانتان استفاده کنید و شرایط زندگی را آنطور که می‌خواهید بسازید. این اعتمادبه‌نفس چهار ویژگی دارد:

اعتماد به نفس رفتاری را در خود تقویت کنیم

اعتمادبه‌نفس رفتاری یعنی یقین داشته باشید که قادر هستید از همه توانتان استفاده کنید و شرایط زندگی را همان‌گونه که می‌خواهید تغییر دهید. این نوع اعتمادبه‌نفس چهار ویژگی دارد:

۱- اعتماد به توانایی در عمل کردن

برای نمونه راه‌اندازی کسب‌وکارتان یکی از اهداف و رؤیاهایتان است، اعتمادبه‌نفس رفتاری این است که یقین داشته باشید که بدون تردید کاری انجام می‌دهید و در ۵ سال آینده، این رؤیا تبدیل به واقعیت خواهد شد.

هم‌چنین به این معنا است که: به خود اعتماد دارید که طرحی برای شروع آن تهیه خواهید کرد.

آموزش‌های لازم را می‌بینید و ضمناً برنامه افتتاح و راه‌اندازی و همین‌طور برنامه‌های درازمدت توسعه آن را از قبل تدارک خواهید دید.

اگر یکی از هدف‌هایتان، محکم کردن ازدواجتان است، اعتمادبه‌نفس رفتاری به این مفهوم است که خود را باور دارید که در این مورد با همسر خود صحبت‌های مفید و تأثیرگذاری را شروع می‌کنید و با خود عهد می‌بندید که روابطتان را بهبود بخشید و روش‌ها و فن‌های لازم را برای رسیدن به هدف خود، فرامی‌گیرید و سپس به شیوه‌ای مؤثر از آن استفاده می‌کنید.

 

۲- اطمینان به این‌که پشتکار خواهید داشت و پیوسته به کارهای خود ادامه خواهید داد تا به نتیجه دلخواه برسید.

آیا شما جزء آن دسته از کسانی هستید که آغازکننده خوبی هستند، اما کارها را به پایان نمی‌رسانند؟

آیا عادت دارید درآن‌واحد، روی چند پروژه کارکنید به‌طوری‌که نتوانید هیچ‌کدام را به نحو احسن به پایان برسانید؟

اکثر ما اولین گام را برای رسیدن به آرزوهایمان برمی‌داریم اما قبل از این‌که به نتیجه دلخواه برسیم، دست از تلاش برمی‌داریم.

چون می‌ترسیم ادامه بدهیم. یا خسته می‌شویم و دیگر ادامه نمی‌دهیم و یا نامنظم تلاش می‌کنیم.

اعتمادبه‌نفس رفتاری یعنی، نه‌تنها برنامه‌ریزی کرده و شروع به تلاش می‌کنیم، بلکه در راه رسیدن به هدف خود، مداومت و پشتکار به خرج می‌دهیم.

 

۳- به این‌که توانایی آن را داریم که مشکل‌ها و موانع را از سر راه برداریم، ایمان داشته باشیم.

بعضی از ما در پیروزی‌ها، عادت به‌راحتی داریم و به‌محض شروع مانع‌ها از میدان بیرون می‌رویم.

آیا تحملتان در مقابل سختی‌ها کم است؟

راه رسیدن به هر هدفی، پیوسته پر از مشکل و مانع است. اعتمادبه‌نفس رفتاری، یقین کامل داشتن به توانایی شما درگذشتن از مانع‌هاست، یعنی زمانی که با یک مشکل روبرو می‌شوید، فرار نمی‌کنید و به مشروب خوردن یا کارهایی از این قبیل پناه نمی‌برید و معنای اعتمادبه‌نفس رفتاری این است که هنگام برخورد با سختی‌ها به خود می‌گویید: «انتظارش را داشتم، حالا می‌دانم چه‌کاری انجام دهم!» و بعد دست‌به‌کار می‌شوید و از همه دانش و توان خود استفاده می‌کنید.

 

۴- اطمینان کامل داشتن به این‌که توانایی دارید تا در صورت نیاز از دیگران کمک بخواهید.

اکثر ما با لج‌بازی کردن، فکر می‌کنیم که باید به آرزوهایمان به‌تنهایی و بدون کمک دیگران، دست‌یابیم؛ و اگر تقاضای کمک کنیم، موفقیتمان ذره‌ای ارزش ندارد. این‌یکی از بدترین راه‌های از بین بردن موفقیت‌های به‌دست‌آمده و تضعیف اعتمادبه‌نفس به شمار می‌آید. خود من هم همیشه از این فکر غلط رنج می‌بردم و احساس گناه می‌کردم.

 

با خود گفتم: «باید به‌تنهایی همه کارها را انجام دهم، نباید روی کسی حساب کنم» به همین خاطر از هیچ‌کس کمک نمی‌گرفتم و هنگام مشکل گله می‌کردم که: «هیچ‌کس کمکم نمی‌کند؟» درواقع این خودم بودم که اجازه نمی‌دادم کسی به من کمک کند و هیچ مسئولیتی را به کس دیگری واگذار نمی‌کردم؛ و نتیجه‌اش این بود که از اطرافیانم بیزار می‌شوم و بیش از توانم به خودم فشار می‌آوردم و احساس تنهایی می‌کردم.

 

وقتی فهمیدم قسمتی از اعتمادبه‌نفس رفتاری یعنی این‌که به‌وقت نیاز از دیگران کمک بگیرم، اتفاق تعجب‌آوری افتاد و کارم ۱۰۰ درصد پیشرفت کرد.

 

آیا به‌سختی می‌توانید از دیگران تقاضای کمک کنید؟

 

آیا فکر می‌کنید باید همه کارها را به‌تنهایی انجام دهید؟

 

اعتماد به نفس رفتاری

 

اگر دوست دارید اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کنید باید این فکر غلط را کنار بگذارید.

کمک خواستن نه‌تنها نشانه تنبلی و ضعیف بودن نیست بلکه نشانه هوش و عشق به خویشتن است.

اعتمادبه‌نفس رفتاری حقیقی، این چهار ویژگی را دارد. اگر حتی یکی یا بیشتر از این چهار ویژگی را نداشته باشد، رفتارتان اعتمادبه‌نفس لازم را از خود نشان نمی‌دهد.

کمبود یا نداشتن اعتمادبه‌نفس هم خود را از طریق الگوهای مشخص نشان می‌دهد.

 

اگر یک یا چندین نشانه از نشانه‌های چهارگانهٔ زیر را از خودتان بروز می‌دهید، بی‌شک باید اعتمادبه‌نفس رفتاری خود را بیشتر تقویت کنید.

  1. شروع کردن را به تأخیر می‌اندازید.
  2. بیش‌ازحد خود را معطل بررسی جوانب کار می‌کنید بدون این‌که تصمیم مشخصی بگیرید یا آن‌قدر درگرفتن تصمیمتان شک و تردید دارید که به‌محض پیروزی در تصمیم‌گیری، دیگر هدفمندی خود را ازدست‌داده‌اید.
  3. از روبرو شدن با سختی‌ها پرهیز می‌کنید و وقت و دقت خود را در موضوع‌هایی که نیاز به رسیدگی زیادی ندارند، تلف می‌کنید.
  4. وقتی با مشکلات مواجه می‌شوید و نیاز به کمک دارید، (چه در خانه و در شغلتان) نیازتان را پنهان می‌کنید و به همه می‌گویید که هیچ مشکلی ندارید.

اگر یکی (یا بیشتر) از نشانه‌های بالا را در خود دیده‌اید یا به‌طور غریزی احساس می‌کنید که به اعتمادبه‌نفس رفتاری بیشتری نیاز دارید می‌توانید از نکته‌های زیر بهره بگیرید:

 

گام‌های کوچک اما مشخصی را برای رسیدن به هر یک از هدف‌هایتان تعریف کنید و برای انجام آن‌ها مدت‌زمان خاصی را تعیین کنید.

یعنی: به‌جای این‌که بگویید: «می‌خواهم کار شخصی خودم را انجام دهم» و بعدازآن با خونسردی یکجا نشسته و دست روی دست بگذارید و در رسیدن به آن بسوزید آن را به هدف‌های کوچک و آسان‌تری تقسیم کرده و هر هفته برای رسیدن به یکی از آن‌ها بکوشید. برای مثال به خود بگوئید: «این هفته می‌خواهم هرروز به یک نفر که در شغل مشابهی مشغول است تماس گرفته، از او اطلاعاتی در خصوص کار دریافت کنم» تقسیم یک پروژه به هدف‌های ساده‌تر، روش فوق‌العاده‌ای است برای به دست آوردن اعتمادبه‌نفس بیشتر.

 

۱- افراد موفق را پیدا کرده و از آن‌ها بیاموزید.

اگر ما دوست نداریم با اشخاص موفق رابطه داشته باشیم چون پنهان یا آشکار به آن‌ها حسادت می‌کنیم ولی باکسانی هم‌صحبت می‌شویم که مانند ما نسبت به افراد موفق حسد می‌ورزند تا با این کار به احساس حسادت و منفی خود اضافه کنند. به شما پیشنهاد می‌کنم اشخاصی که در زندگی خود به پیروزی رسیده‌اند را پیدا کنید، چه ازلحاظ کسب‌وکاری موفق یا ازدواجی درست و خشنودکننده و … . و بعد، از آن‌ها یاد بگیرید. به دنبال فرصتی باشید تا با آن‌ها گفت‌وگو کنید حتی برای نهار دعوتشان کنید و بخواهید که تجربه‌های ارزندهٔ خود را با شما در میان بگذارند. متوجه می‌شوید که رابطه با افراد موفق، اعتمادبه‌نفستان را افزایش داده و در وجود شما انگیزه ایجاد می‌شود.

 

۲- فهرستی از اسامی کسانی که در موقع لزوم می‌توانید از آن‌ها درخواست کمک و حمایت کنید، تهیه نمایید.

اگر می‌دانستید که تعداد زیادی از دوستان و آشنایان شما از این‌که به شما کمک کنند تا به آرزوهایتان دست‌یابید خوشحال می‌شوند زودتر از آن‌ها کمک می‌خواستید. از نام آن‌ها فهرستی تهیه کنید و هر بار که احتیاج به کمک داشتید با آن‌ها تماس بگیرید و یا برای آن‌ها Email بفرستید تا به شما کمک کنند راهی برای مشکلاتتان پیدا کنید.

 

یادتان باشد: مهم‌ترین نکته در تقویت اعتمادبه‌نفس رفتاری، اقدام کردن است. هرچه قدر بیش‌تر به خود اطمینان داشته باشید که از جلو رفتن خسته نمی‌شوید و صبر کنید؛ اعتمادبه‌نفستان هم افزایش خواهد یافت.

 

اگر نیاز به افزایش اعتماد به نفس فوری دارید به لینک زیر مراجعه کنید

افزایش اعتماد به نفس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *