تاریخ امروز:پنج شنبه , ۲۹ فروردین ۱۳۹۸

تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس

تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفسReviewed by سجاد زیدونی on Dec 30Rating: 5.0تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس - صبالرن | راه های افزایش اعتماد به نفسامروز با یک مقاله فوق العاده عالی در مورد تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس در خدمت شما عزیزان هستم و قصد دارم تا شما را با تعریف اصلی عزت نفس و اعتماد به نفس آشنا کنم؛ و شما بعد از مطالعه این مقاله متوجه تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس خواهید شد. پس لطفا با من تا انتهای مقاله همراه باشید.

تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس

امروز با یک مقاله فوق العاده عالی در مورد تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس در خدمت شما عزیزان هستم و قصد دارم تا شما را با تعریف اصلی عزت نفس و اعتماد به نفس آشنا کنم؛ و شما بعد از مطالعه این مقاله متوجه تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس خواهید شد. پس لطفا با من تا انتهای مقاله همراه باشید.

تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس

تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس

اصطلاحات عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس، با توجه به اینکه شما چه احساسی نسبت به خوددارید اغلب جابه‌جا استفاده می‌شود. اگرچه آن‌ها بسیار مشابه یکدیگر به نظر می‌آیند، ولی دارای دو مفهوم کاملاً متفاوت هستند. هنگامی‌که به دنبال بهبود حس کلی خود هستیم، درک کردن نقش اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس بسیار مهم است.

عزت‌نفس چیست؟

عزت‌نفس اشاره دارد به اینکه روی‌هم‌رفته چه احساسی نسبت به خوددارید؛ به‌بیان‌دیگر چه مقدار اعتبار، نظر مثبت و یا عشق نسبت به خوددارید. عزت‌نفس از تجربه و شرایط و وضعیت امروزه شما و آن‌گونه که به نظر می‌رسید، ایجاد می‌شود.
درحالی‌که اعتمادبه‌نفس یعنی این‌که چه احساسی در مورد توانایی‌های خود داریم و می‌تواند از وضعیتی به وضعیتی دیگر تغییر کند؛ مثلاً شما ممکن است عزت‌نفس سالمی داشته باشید، اما در شرایطی که صحبت از ریاضیات می‌شود، اعتمادبه‌نفس کمی دارید.
هنگامی‌که شما خودتان را دوست دارید، عزت‌نفس خود را بهبود می‌بخشید که باعث می‌شود شما اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا کنید. هنگامی‌که شما در حوزه زندگی خود اعتمادبه‌نفس دارید، احساس ارزشمند بودن در شما افزایش خواهد یافت. شما می‌توانید به‌صورت هم‌زمان بر روی افزایش عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس خودکار کنید.

عزت‌نفس پایین چگونه است؟

دوستی به من گفت که عزت‌نفس پایینی دارد؛ او به دائماً احساس می‌کند که به‌اندازه کافی خوب نیست و این مفهوم در طول زندگی‌اش تکرار شده است. او در یک سری روابط ناسالم قرارگرفته است، اغلب از سوی رئیسش رد می‌شود و دائماً به خودش می‌گوید: «من ارزشش را ندارم». با شناخت این رفتارها و افکار منفی، او اکنون بهتر است آن‌ها را تغییر دهد.
از طرف دیگر، او درباره‌ی آشپزی شگفت‌انگیز خود و این‌که یک دوست غمخوار است مطمئن هست. او این توانایی خود را می‌شناسد و باورشان دارد و در این زمینه‌ها احساس اعتمادبه‌نفس می‌کند. با تمرکز بر روی چیزهای که او در آن‌ها احساس اعتمادبه‌نفس می‌کند و باکار کردن بر روی تغییر گفتار منفی، او می‌تواند هم عزت‌نفس و هم اعتمادبه‌نفس خود را بهبود ببخشد.

نکاتی برای بهبود عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس

  • اگر شما می‌خواهید عزت‌نفس و یا اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید، این نکات را امتحان کنید.
  • فکر کردن به ویژگی‌های که دیگران میگویند شما در آن‌ها فوق‌العاده هستید. حتی اگر به آن‌ها کمی اعتقاد داشته باشید، این‌یک گام در مسیر درست است.
  • متوقف کردن افکار منفی. این افکار را تعطیل کنید! شروع به مقابله با این تفکرات کنید.
  • آیا شما این افکار منفی‌تان را به یک دوست میگویید؟ اگرنه، پس از گفتن آن‌ها به خودتان نیز بپرهیزید.
  • یک لیست از نقاط قوت خود پیدا کنید. اگر در مصاحبه شغلی مشغول بودید، به آنچه در مورد خودتان میگویید فکر کنید.

نتیجه گیری

هر چه ما بیشتر چالش‌های خود را با اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس تشخیص دهیم، آگاهی ما نسبت به پیشرفت‌های خودمان بیشتر خواهد شد؛ و در این زمان است که تغییرات مثبت رخ می‌دهد و هم اعتمادبه‌نفس و هم عزت‌نفس بهبود خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *