چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم

برعکس خیلی از مشاوران اعتمادبه‌نفس که میگویند: همهٔ ما با اعتمادبه‌نفس به دنیا نمی‌آییم و هیچ‌کس در هر شرایطی با اعتمادبه‌نفس نیست.

با صحبت کردن در مورد اعتمادبه‌نفس نمی‌توانید به آن دست پیدا کنید.

اعتمادبه‌نفس به‌صورت غریزی با ما همراه نمی‌شود. دخترها معمولاً جسارت و اعتمادبه‌نفس کمی دارند.

من دیدگاه متفاوتی دارم و به نظر من همه ما در بدو تولد با اعتمادبه‌نفس هستیم و درواقع ما با اعتمادبه‌نفس به این دنیا می‌آییم، ولی با گذر زمان و الگو گرفتن ما از خانواده، دوستان، محیط اطرافمان رفته‌رفته اعتمادبه‌نفس ما شکل پایداری به خودش می‌گیرد و اگر ما در محیط و خانواده غنی رشد کرده باشیم می‌توانیم اعتمادبه‌نفس بالا را در خودمان نهادینه کنیم، اما اگر در محیط و یا خانواده‌ای رشد کرده باشیم که نتوانستن آموزش‌ها و باورهای درستی را در ما بسازند، ما اعتمادبه‌نفسمان پایین و پایین‌تر خواهد آمد.

اگر شما از دسته افراد اول باشید که بهتان تبریک میگم اما اگر الآن دارید این آموزش را مطالعه می‌کنید و دنبال می‌کنید، احتمالاً از دسته دوم هستید، اما نگران نباشید چون قراره در این آموزش من به بهترین تکنیک‌هایی که به ما یاد می‌دهند چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم بپردازم و شما با رعایت این نکات می‌توانید تا حد قابل‌توجهی اعتمادبه‌نفس خودتان را بالا ببرید.

چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم

اعتمادبه‌نفس به ۳ عامل بستگی دارد:

  • باور
  • رفتار
  • احساس

بااینکه نقطه شروع اعتمادبه‌نفس باورهای مثبت و پیش برنده است، اما هر یک از این سه، مثل اضلاع یک مثلث بر دو ضلع دیگر اثر می‌گذارد.

درواقع هر باور و طرز تفکر مثبت، رفتار مثبتی به دنبال می‌آورد و بروز این رفتار، احساس مثبت خاصی در شخص ایجاد می‌کند.

این احساس مثبت آن باور اولیه را تقویت می‌کند و باورهای استوار، رفتارهای استوارتر و گسترده‌تری به دنبال دارند. که به‌نوبهٔ خود سبب به وجود آمدن احساسی خوب و عالی‌اند.


اما حالا به این بپردازیم که چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم:

برای داشتن اعتمادبه‌نفس افکارتان را مدیریت کنید

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ طبق تحقیقات انجام‌شده به‌طور متوسط ما روزانه ۶۰ هزار بار به موضوعات مختلف فکر می‌کنیم. و متأسفانه طبق آمار ۸۵ الی ۹۰ در صد این افکار منفی هستند و درباره اخطارها و ترس‌هایمان هستند و برخی درباره اتفاقات بد گذشته هستند و می‌خواهیم مطمئن شویم که دیگر اتفاق نمی‌افتند؛ اما یادمان می‌رود که این افکار تأثیرات منفی دارند چون‌که باعث می‌شوند ما به‌جای تمرکز روی اهداف و آرزوهایمان، روی ترس‌هایمان تمرکز کنیم.

همین عامل باعث می‌شود که ما بیشتر ازاین‌دست اتفاقات ناگوار را در زندگی‌مان تجربه بکنیم، کمی به این موضوع فکر کنید، حتماً به یاد میارید که در مواقعی که حالتان خوب نبوده و داشتید به چیزهای منفی و نگران‌کننده فکر می‌کردید، اتفاقات بد بیشتری برایتان افتاده.

پس باید افکارتان را مدیریت بکنید و همچنین دقت داشته باشید که بعضی چیزهایی که از آن می‌ترسید هیچ‌وقت اتفاق نمی‌افتند.


موقع برخورد با دیگران از ویژگی‌های خوب آن‌ها تعریف کنید

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ شاید در نگاه اول این سؤال را از خودتان بپرسید که این کار چه تأثیری روی اعتمادبه‌نفس ما دارد؟ اما برای یک‌بار هم که شده این کار را انجام بدید تا تأثیرش را ببینید.

خود من همیشه این عادت را دارم و انجامش می‌دهم و واقعاً تأثیرش را روی خودم احساس می‌کنم.

اولین بار این کار را در باشگاه بدن‌سازی انجام دادم و از فردی که واقعاً هیکل خوب و خوش‌فرمی داشت تعریف کردم و بعد اون فرد هم از من تعریف کرد و من دیدم که کاملاً ناخودآگاه احساس خوبی بهم دست داد و احساس اعتمادبه‌نفس بهم دست داد. از اون موقع به بعد همیشه این کار را می‌کنم و نتیجه‌اش را در زندگی‌ام می‌بینم.برای خودتان یک مربی پیدا کنید

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ اگر در زمینه‌ای نیاز به کسب مهارت دارید سعی کنید از یک مربی خبره در آن زمینه استفاده بکنید.

مثلاً اگر می‌خواهید اعتمادبه‌نفس خودتان را افزایش دهید می‌توانید از دوره کوچینگ اعتمادبه‌نفس من استفاده بکنید که بسیار می‌تواند روند افزایش اعتمادبه‌نفس شما را سریع‌تر بکند و شاید بتوانید نتیجه‌ای را که ممکن است در چند ماه به دست آورید را در کمتر از ۱۰ روز به دست بیاورید.


در مورد موفقیت‌های گذشته خود فکر کنید و صحبت کنید

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ فکر کردن و یا صحبت کردن در مورد موفقیت‌هایی که در گذشته به دست آوردید باعث می‌شود که دیدگاه و در واقع احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا بکنید و به طبع اون با احساس خوب داشتن نسبت به خودتان و اعتماد به توانمندی‌هایتان می‌توانید نتایج و موفقیت‌های بیشتری را به دست آورید و همین عامل یعنی موفقیت بیشتر در زمینه‌ای که به آن اشتیاق دارید، باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شما خواهد شد.


این را هم بخوان: بهترین کتابهای روانشناسی اعتماد به نفس کدامند؟


به دیگران کمک کنید

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ شاید شما فکر کنید که کمک به دیگران نمی‌تواند باعث افزایش اعتمادبه‌نفس ما شود و شاید این دیدگاه به این دلیل باشد که ما افراد با اعتمادبه‌نفس را به‌عنوان یک “برنده” در بازی بزرگ زندگی مشاهده می‌کنیم، نه به‌عنوان یک مربی، یک امدادگر و یا مدلی در نقش‌های دیگر.

بااین‌حال داشتن خصلت کمک کردن و امداد رساندن باعث افزایش اعتمادبه‌نفس خواهد شد.

کمک به دیگران اغلب مهارت‌هایی را که در اختیاردارید نشان می‌دهد و مهربانی قدرت درونی شما را افزایش خواهد داد.

سعی کنید این کار را انجام بدید و به کسانی که به پول شما، تخصص شما، جایگاه و موقعیت شما، نفوذ شما و… نیاز دارند، کمک بکنید و بعد ببینید که چقدر احساس اعتمادبه‌نفس خواهید کرد.


اگر میخواهید به صورت جدی روی اعتماد به نفس خود کار کنید و خیلی سریعتر و راحت تر به اعتماد به نفس برسید

می توانید از دوره اعتماد به نفس ما استفاده بکنید

آموزش افزایش اعتماد به نفس

لطفا نظر خودتان را در رابطه با این مقاله به اشتراک بگذارید

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.