تاریخ امروز:شنبه , ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

چگونه اعتماد بنفس بالایی داشته باشیم

چگونه اعتماد بنفس بالایی داشته باشیمReviewed by سجاد زیدونی on Dec 22Rating: 5.0چگونه اعتماد بنفس بالایی داشته باشیم ؟از آنجایی که اعتماد به نفس و عزت نفس بخش اصلی شخصیت ما را شکل می دهند، من در این مطلب به تو یاد میدهم که چگونه اعتماد بنفس بالایی داشته باشیم

از آنجایی که اعتماد به نفس و عزت نفس بخش اصلی شخصیت ما را شکل می دهند و بیش از هر چیز دیگری در میزان موفقیت ما نقش دارند،‌ من بهت توصیه می کنم اگر اعتماد به نفس کمی داری، توی کارهات شکست می خوری، فکر می کنی از عهده هیچ کاری بر نمی آیی و ناامید شده ای …

حتماً این آموزش رو تا آخر دنبال کن و با بکار گرفتن نکات گفته شده اعتماد به نفس خودت رو افزایش بده تا شاهد تغییری عظیم در زندگی خودت باشی.

آیا تا حالا با خودت فکر کردی اگر اعتماد به نفس خودت رو افزایش بدی چقدر زندگیت متفاوت خواهد شد؟

چگونه اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم

برای داشتن اعتماد به نفس بالا در کنار اینکه باید بدانیم چه کار‌هایی اعتماد به نفس را تقویت می‌کنند، باید از کار‌هایی که اعتماد به نفس ما را ضعیف می‌کنند آگاهی داشته باشیم و دوری کنیم.
یکی از رفتار‌هایی که باعث پایین آمدن اعتماد به نفس ما می‌شود این است که مدام در حال مقایسه کردن خود با دیگران هستیم.

اگر میخواهی به اعتماد به نفس بالا برسی: هرگز خودت رو با کسی مقایسه نکن.

آیا دائماً خودت را با اطرافیانت مقایسه می کنی؟ آیا به داشته ها و توانایی های آنها حسرت می بری؟
در مقایسه خودت با دیگران چه حالتی بهت دست می ده؟ احساس تنفر از خود، سرخوردگی، کوچکی، کم ارزشی و …
اگر تا الان اینطور بودی باید بگم که این ویژگی رو همین الان باید کنار بگذاری.
چون تو فقط داری اعتماد به نفس خودت رو از بین می بری. هروقت به خودت می گویی: « خوش به حال فلانی چقدر پولدار است، ای کاش من هم مثل برادرم فوتبالیست خوبی بودم، چرا دوستم نمره ۲۰ گرفت اما من نگرفتم، اگر من هم مثل خواهرم خوش زبون بودم پدر ومادرم بیشتر دوستم می داشتند و … هزاران چرا، ای کاش، اما و اگر دیگر »
تمام این گفتگوهای منفی، سرزنش و سرکوفت زدن فقط روحیه خودت رو ضعیف می کنه، دیگر مثل قبل خودت رو دوست نداری، فکر می کنی همه بالاتر از تو هستن، ارزش و احترامی برای خودت قائل نیستی و همه اینها باعث می شه اعتماد به نفست روز به روز کمتر بشه.

زمانی که خودت رو با فرد دیگری مقایسه می‌کنی، در ذهنت طرف مقابل را در تمام مسائل بهتر از خودت می‌بینی. در صورتی که اینطور نیست.

مقایسه به هیچ‌وجه روش خوبی برای ارزیابی خودت نیست. به جای این کار بهتره نگران این باشی که چقدر خودت رو دوست داری. احتمالا وقتی ببینی افرادی که خودشون را دوست دارن چقدر شاد‌تر از افرادی هستند که خودشون رو دوست ندارن به‌طور حتم شگفت‌زده میشی.

برای اینکه اعتماد به نفس بالایی داشته باشی این ۶ نکته را رعایت کن:

۱) تو یک انسان منحصر به فرد هستی.

تو زیبایی و جذابیت خاص خودت رو داری. قابلیت ها و توانمندی های مخصوص به خودت رو داری.
تودر زمینه ای قوی هستی که ممکنه دیگران در آن ضعیف باشن.
این قدر به دنبال این نباش که ثابت کنی دیگران از تو بهترند. این قدر توی سر خودت نزن. از دید بالا به وجود خودت نگاه کن. خودت رو با بهترین کلمات و نگاه ها توصیف کن.
قطعا تو هم در زمینه ای استعداد و توانمندی خاص خودت رو داری، ولی نمیخواهی این رو باور بکنی.

یک پیشنهاد ویژه برات دارم.

در سایت صبالرن یک محصول آموزشی به نام « افزایش اعتماد به نفس در کمتر از یک هفته » داریم.
در این دوره آموزشی یاد میگیری که چطور خودت رو دوست داشته باشی و به خودت احترام بگذاری و برای اینکار اصلا نیاز نیست کار سختی انجام بدی، فقط کافیه روش هایی که بهت میگم رو توی زندگیت کپی و پِیست کنی. بعد نتیجه رو با الانت مقایسه کن، مطئمنم که شگفت زده خواهی شد.

راه های افزایش اعتماد به نفس

 

۲) برایت مهم نباشد که دیگران تا چه اندازه موفق هستند.

وقتی کسی رو می بینی که در زمینه ای موفقه پیش خودت نگو: «خوش به حالش، من اصلاً آدم موفق و خوشبختی نیستم».
اگر دیدی دوستت در زمینه ای خوش درخشیده. به جای حسادت، مقایسه خود و غبطه خوردن به او برای موفقیت بیشتر او دعا کن.
این دیدگاه مثبت تو رو به فردی بزرگ تبدیل می کنه.

ببین قبلاً توی چه کارهایی موفق بودی؟ تا به حال چه تقدیرنامه، مدال و جوایزی گرفتی؟ توی مدرسه، دانشگاه، معلمان، استادان و دوستانت در چه زمینه هایی تو رو تشویق میکنن و بهت گفتن که در آن عالی هستی؟
توی خانه اعضای خانواده در کجاها ازت تعریف کردن و تو رو فردی باهوش و زرنگ خطاب کردن؟ در محل کارت مدیر و دیگر همکارانت در کدام حوزه عملکردت رو تحسین کردن؟

چگونه اعتماد بنفس بالایی داشته باشیم ؟

زندگی خودت رو از دوران کودکی تا به الان تجسم کن و هرآنچه کسب کردی رو برای خودت یادآوری کن.
تمام موفقیتها، تعریف و تمجیدها، تشویق ها همه رو به یاد بیار. روی اونها تمرکز کن تا روحیه ات بالا بره و باورت نسبت به توانمندی هات بیشتر بشه.

۴) تو میتوانی خودت را با خودت مقایسه بکنی.

زندگی الانت رو با گذشتت مقایسه کن. یعنی زمینه هایی که موفق بودی و پیشرفت کردی رو ببین.
موفقیت های گذشته، مهارت هایی که کسب کردی، حرکت های مثبت خودت و رشد و پیشرفت خودت رو بررسی کن. اونوقت میبینی که شادتر، موفق‌تر و با اعتماد به ‌نفس‌تر زندگی خواهی کرد.

مثلاً اگر قبلاً در کسب و کاری که راه اندازی کرده بودی ۲ میلیون سود داشتی و الان به ۴ میلیون رسیده به خاطر این پیشرفت، خوشحال باش.

۵) روی داشته هات در زندگی تمرکز کن.

هیچوقت نداشته های خودت رو با داشته های دیگران مقایسه نکن. بر عکس داشته های خودت رو با نداشته های دیگران مقایسه کن.
خودت رو کوچک و ضعیف نبین و به نعمت هایی که در زندگیت داری، توجه کن.
در مسیر زندگی همیشه باید نگاهی به پایین و بالا بیندازی. به پایین تر از خودت نگاه کن و حتماً با آن ها معاشرت کن تا متوجه شوی همین چیزهایی که برای تو عادی شده اند موهبت هایی است که عده ای از آن ها محرومند این کار سبب می شود که ناخودآگاه توجهت به داشته هات بیشتر بشه.
نگاهی هم به بالا بینداز. برای اینکه متوجه باشی می توان بالاتر از این و بهتر از این بود و انگیزه و میل به پیشرفت و رشد پیدا کنی.

۶) روی نقاط مثبت خودت متمرکز شو.

به خودت افتخار کن و بر روی نقاط مثبت خودت متمرکز شو، نه بر روی نقاط منفی. یک لیست از ویژگی های شخصیتی مثبت، توانایی ها و استعدادهای خودت تهیه کن. این فهرست بهت حس خوبی می ده و مدام آنها را برای خودت تکرار کن.
من مهربان هستم، من فوتبالیست خوبی هستم، من در کارهای فنی استعداد دارم، من صدای خوبی دارم و …

چگونه اعتماد بنفس بالایی داشته باشیم ؟

تمرین: توجه داشته باش که انجام ندادن این تمرین باعث میشه توی همین وضعیتی که هستی باقی بمانی. پس اگر نمیخواهی که در این وضعیت باقی بمانی، حتما حتما این تمرین را انجام بده.
خودت رو با چه کسانی مقایسه می کنی؟ در چه مسائلی خودت رو با اونها مقایسه می کنی؟
ابتدا نام اونها رو و بعد رو به روی اون بنویس در چه موضوعاتی خودت رو با اونها مقایسه می کنی:
…………………………………………………….
…………………………………………………….
…………………………………………………….
بعضی از مقایسه ها خیلی هم بد نیست اگر که باعث پیشرفت بشه. مثلاً کسی که شاگرد ممتاز کلاسه تو هم به او نگاه کنی و تلاش خودت رو بیشتر کنی تا توی درس هات موفق تر بشی.
اما اگر این مقایسه باعث افسردگی، ناامیدی و ضعف اعتماد به نفست بشه، اصلا خوب نیست. مثلاً کسی بدنسازه و تو همیشه خودت رو با او مقایسه می کنی و حسرت می خوری که چرا من اندامم به زیبایی او نیست.

اگر در بین مواردی که نوشتی مقایسه بد داری روی ان خط بکش و سعی کن دیگر به فرد مورد نظر و موضوعی که دائم خودت رو با او مقایسه می کنی فکر نکنی.

این را هم بخوان: چگونه اعتماد به نفس قوی داشته باشیم؟

کلام آخر

چگونه اعتماد بنفس بالایی داشته باشیم ؟ پس خودت رو با هیچکس مقایسه نکن. چون اگر به این روند ادامه بدی دیگه از زندگی لذت نخواهی برد و تبدیل به یک فرد مقایسه گر می شی. با خودت عهد ببند که با هیچ کس خودت رو مقایسه بد نکنی. چون هر موقع که این کار را میکنی بدون که در حال ضربه زدن به خودت و اعتماد به توانمندهای خودت هستی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *