آموزش ساخت درگاه پرداخت

ساخت درگاه پرداخت: سلامم….. در این آموزش من نحوه نصب و درواقع ساخت درگاه پرداخت را برای شما عزیزان آماده کردم و همچنین در این آموزش من هم به آموزش نصب درگاه های مستقیم مثل (ملت، ملی، سامان، پارسیان) پرداختم و هم درگاه های غیرمستقیم و واسطه ای مثل (پی و زرین پال) … پس تا انتهای آموزش با من همراه باشید.

نحوه ساخت درگاه پرداخت اینترنتی چگونه است؟

برای اینکه بتوانیم یک درگاه پرداخت داشته باشیم نیازی نیست که حتما به بانک برویم، چون که فرایند اخذ درگاه توسط شرکت های واسطه و تحت نظارت بانک ها صورت میگیره. مثلا برای دریافت درگاه پرداخت ملت باید به شرکت به پرداخت مراجعه کنیم. برای اینکار شما به سایت این شرکت ها که در ادامه آدرس تمام آن ها را در اختیارتون میگذارم مراجعه کنید و فرم های مربوطه را پر کنید و به شرکت ارسال کنید.

درگاه ها به دو دسته تقسیم می شوند درگاه پرداخت مستقیم و درگاه پرداخت غیرمستقیم. برای دریافت درگاه پرداخت مستقیم حتما باید قبل از آن نماد اعتماد الکترونیک را دریافت نمایید و بدون آن نمیتوانید درگاه پرداخت مستقیم دریافت کنید.

 

 • دریافت درگاه مستقیم

این درگاه ها بدون دریافت هیچ کارمزدی از شما  و به صورت مستقیم تمام مبلغ تراکنش را به حساب شما واریز میکنند. اما خب فرایند دریافت این نوع درگاه زمان بر هست و باید پروسه اداری و همچنین فرایند احراز هویت اون کامل طی بشه. همچنین همونطور که در قسمت قبل عرض کردم حتما برای دریافت این نوع درگاه شما باید نماد اعتماد الکترونیک (اینماد) را دریافت کنید.

مراحل گرفتن درگاه پرداخت مستقیم

برای گرفتن درگاه پرداخت مستقیم از هر بانک لازمه که ابتدا شماره حسابی در بانکی که قصد استفاده از درگاه پرداخت اونو دارید داشته باشید. البته همه درگاه‌ها این مورد رو الزامی نمیدونن. به عنوان مثال اگه بخواین از درگاه سامان کیش استفاده کنید، نیازی به داشتن شماره حساب در بانک سامان ندارید. اما اگر قصد گرفتن درگاه پرداخت از بانک ملت رو داشته باشید حتما باید یک شماره حساب در بانک ملت داشته باشید. پس قبل از هر چیزی از شرایط این کار مطمئن بشید و سپس مراحل زیر رو طی کنید.

 • ابتدا وارد سایت ای‌نماد شده و کارهایی که باید برای گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی انجام بدین رو طی کنید.
 • سپس با رفتن به سایت شرکتی که برای ارائه درگاه پرداخت بانکی با بانک مد نظر شما طرف قرارداد هست اقدام به پر کردن فرم درخواست درگاه پرداخت اینترنتی بکنید.
 • بعد از اینکه درخواست شما بررسی و تایید شد جزییات درگاه پرداخت اینترنتی که شامل شماره ترمینال، نام کاربری و رمز هست برای شما ارسال خواهد شد. یا اینکه از شما خواسته میشه که قرارداد کتبی برای گرفتن درگاه پرداخت رو در دو نسخه چاپ و امضا کنید و در نهایت به آدرس پستی شرکت ارسال کنید.
 • برخی شرکت‌ها اقدام به ارائه فرصت یک ماهه برای ارسال قرارداد می‌کنند که در آن باید اقدام به پر کردن فرم قرارداد و امضای تمام صفحات در دفتر ثبت اسناد رسمی کرده و در نهایت قرارداد را در دو نسخه برای شرکت ارسال کنید. اگر در طی این مدت یک ماهه قرارداد رو ارسال نکنید درگاه به حالت معلق شده در میاد و امکان استفاده از اونو نخواهید داشت.

برای ارسال درخواست درگاه پرداخت اینترنتی هر بانک می‌تونید از لیست زیر استفاده کرده و با شرکتی که طرف قرارداد با این بانک‌هاست در ارتباط باشید.

 

با طی کردن مراحل بالا و ارائه اطلاعات درگاه حالا وقت اینه که بر اساس مستنداتی که برای هر درگاه پرداخت اینترنتی وجود داره کارهای برنامه نویسی برای استفاده از درگاه رو انجام بدین. البته در این بین اگر از وردپرس استفاده می‌کنید از قبل امکان استفاده از این درگاه‌ها به صورت افزونه تهیه شدن که برخی به صورت رایگان و برخی به صورت تجاری هستند که باید اونها رو خریداری کنید.

 

 • درگاه پرداخت غیرمستقیم (واسطه ای)

در این نوع درگاه شما لازم نیست مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیک را سپری کنید. و تنها کافیه در یکی از سایت های واسطه مانند زرین پال یا پی عضو شوید و مراحل احراز هویت را در خود سایت ها انجام بدید. بعد از ان شما میتوانید درگاه پرداخت غیر مستقیم خود را دریافت نمایید.

بعد از ثبت نام و طی کردن مراحل احراز هویت شما باید درخواست درگاه پرداخت بدید و بعد با تایید سایت به شما یک کد API میدن که باید باتوجه به سیستمی که از آن استفاده میکنید این کد را جایگذاری کنید، بعد از ان درگاه برای فروشگاه شما فعال خواهد شد.

همچنین برای تسویه حساب هم این سایت ها درصدی را به عنوان کارمزد از مبلغ تراکنش کم میکنند اما خب این درصد بسیار ناچیز است (حدود ۱%)، و شما باید شماره حساب، شماره کارت و همچنین شماره شبای کارت بانکی خود را به این سایت ها معرفی کنید تا سایت فرایند تسویه حساب را انجام دهد.

 

درگاه پرداخت مستقیم بهتر است یا واسطه ای؟

استفاده از هر کدوم از این درگاه‌های پرداخت دارای مزایا و معایبی هست که در زیر بنا به تجربه شخصی خودم به معرفی مزایا و معایب استفاده از درگاه پرداخت واسط و مستقیم میپردازم.

درگاه پرداخت مستقیم

 1. استفاده از این درگاه به دلیل نیاز به برخی مجوزها و ارسال قرارداد مدتی زمانبر خواهد بود.
 2. نیاز به گرفتن نماد اعتماد الکترونیک دارید.
 3. هنگام پرداخت پول کارمزدی از مشتری دریافت نخواهد شد. همچنین برای تسویه حساب نیز کارمزدی از شما دریافت نشده و میتونید از درگاه پرداخت اینترنتی رایگان استفاده کنید.
 4. تسویه حساب به صورت خودکار بوده و نهایتا پس از ۲۴ ساعت از پرداخت مشتری، وجه واریزی از سمت شرکت به حساب شما واریز خواهد شد.
 5. تسویه حساب‌ها به صورت پایا هستند و مستقیما به حساب واریز می‌شوند. بنابراین کارمزدی بابت پرداخت مبلغ از شما دریافت نخواهد شد.
 6. به دلیل مستقیم بودن، افزونه و ماژول‌های پرداخت مستقیم به صورت عمومی نبوده و باید از سایت‌های ارائه دهنده، افزونه درگاه پرداخت اینترنتی را برای بانک مورد نظر خریداری کنید. سپس اطلاعات درگاه پرداخت خود را که شامل شماره ترمینال، نام کاربری و رمز میشه رو در تنظیمات افزونه وارد کرده و از آن استفاده کنید.
 7. امکان ساخت درگاه پرداخت تلگرام یا اینستاگرام برای دریافت هزینه از طریق شبکه‌های اجتماعی در این روش فراهم نیست.

درگاه پرداخت واسط

 1. استفاده از این درگاه‌ها در زمان کوتاهی فراهم است. به طوری که به محض شروع کار برای دریافت درگاه پرداخت در کمتر از یک ساعت می‌توانید از آن استفاده کنید.
 2. نیاز به گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی ندارید.
 3. درگاه‌های واسط بر اساس تنظیماتی که روی درگاه انتخاب می‌کنید میشه کارمزد را از مشتری دریافت کرد یا اینکه خودتون هنگام تسویه حساب این کارمزد رو پرداخت می‌کنید. این کارمزد پایین بوده و معمولا کمتر از ۲ درصد مبلغ پرداخت شده است. در برخی درگاه‌ها شرایطی فراهم شده که اگر مبلغ پرداختی بیش از X تومان بود کارمزدی دریافت نخواهد شد.
 4. پس از واریز وجه توسط مشتری پول به حساب شرکت واسط واریز میشه و برای تسویه حساب باید درخواست خود را از طریق تیکت برای تسویه حساب ارسال کنید.
 5. پس از تسویه حساب اگر به صورت کارت به کارت باشه یا نیاز به پرداخت سریعتر داشته باشید مبلغ ۵۰۰ تومان کارمزد ازش کم میشه. اما اگر به صورت پایا باشه رایگان خواهد بود.
 6. به دلیل وجود ماژول‌ها و افزونه‌های مختلف برای سیستم‌های مدیریت محتوای آماده همچون وردپرس، نیازی به برنامه نویسی ندارید و میتونید از ابزاری که این درگاه‌ها به صورت افزونه قرار داره استفاده کنید.
 7. امکان ساخت درگاه پرداخت تلگرام یا اینستاگرام برای دریافت هزینه از طریق شبکه‌های اجتماعی در این روش وجود داره. حتی میتونید از قابلیت‌هایی مثل خواندن کد QR برای پرداخت آنلاین یا صفحه پرداخت شخصی با امکان ساخت فرم دلخواه استفاده کنید.
 8. امکان استفاده به صورت مستقیم با پرداخت هزینه یا کارمزد بیشتر فراهم است. یعنی میتونید در صفحه درگاه پرداخت شاپرک، به جای نمایش نام و آدرس شرکت واسط نام، آدرس سایت و لوگو خودتونو نمایش بدین. در این صورت مثل این میمونه که شما از درگاه پرداخت مستقیم استفاده می‌کنید.

 


ویدیوی آموزشی ساخت درگاه پرداخت

 

نتیجه گیری

خب در این آموزش هم به طور مفصل به نحوه ساخت درگاه پرداخت اشاره کردم و شما را با مزایا و معایب هر نوع درگاه هم آشنا کردم و شما باید خودتان انتخاب کنید که با توجه به آموزش بالا میخواهید از درگاه مستقیم و یا درگاه غیرمستقیم استفاده نمایید. اگر سوال و یا نظری در رابطه با ساخت درگاه پرداخت داشتید حتما از قسمت نظرات با من در میان بگذارید…. موفق باشید

منبع برخی از بخش های آموزش، سایت میزبان فا است.

2 پاسخ
 1. دانیال فرهادی
  دانیال فرهادی می گوید

  ممنون از اطلاعات مفیدی که ارائه دادید. من برای فروشگاه اینترنتی خودم دنبال درگاه واسط هستم، شما کدوم شرکت رو پیشنهاد میدید، با درگاه رایان پی اشنایی دارید؟

  پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.