تاریخ امروز:پنج شنبه , ۲۹ فروردین ۱۳۹۸

افزایش عزت نفس با چند راهکار ساده

افزایش عزت نفس با چند راهکار سادهReviewed by فهیمه شریفی on May 16Rating: 5.0افزایش عزت نفس با چند راهکار سادهافزایش عزت نفس با چند راهکار ساده شامل 5 نکته ساده برای افزایش عزت نفس است.

افزایش عزت نفس

عزت نفس، به نظر ما درباره خودمان گفته می شود. وقتی عزت نفس ما بالا باشد، درباره خودمان و زندگی، احساس مثبتی داریم و می توانیم با فراز و نشیب های زندگی، به خوبی روبرو شویم؛ اما وقتی عزت نفس ما کم باشد، با دیدی انتقادی به زندگی نگاه می کنیم و نکات منفی زندگی را برجسته تر می بینیم.

در کل داشتن عزت نفس به ما کمک می کند توانمندی های خود را بیشتر باور داشته باشیم. افرادی که عزت نفس پائینی دارند، به دنبال راهی برای افزایش عزت نفس می گردند. به همین دلیل در این نوشته به موضوع افزایش عزت نفس با چند راهکار ساده پرداخته ایم. نکاتی که برایتان گفته ایم به شما کمک می کنند در مدت کوتاهی بتوانید عزت نفس خود را افزایش دهید.

 

مقاله مرتبط: مهارت افزایش عزت نفس

 

افزایش عزت نفس با چند راهکار ساده چگونه امکان پذیر است؟

  1. ابتدا باید باورهای منفی که درباره خود دارید را بازبینی کنید. شواهدی را یادداشت کنید که آن باور منفی را به چالش بکشاند. مثلا اگر فکر می کنید «بی عرضه» هستید، ولی در عین حال، از پس حل مشکلات مالی خود به تنهایی برآمدید، این موضوع نشان می دهد که باور شما درست نیست و فردی بی عرضه و ناتوان نیستید. حداقل ۵ مورد از دلایل محکم برای رد کردن آن باور منفی را روی کاغذ بنویسید. مثلا بگویید من می توانم خودم کار کنم و نیازهایم را تامین کنم، من دوستان خوبی دارم که همه آنها مرا فردی توانمند می دانند، من می توانم به خوبی دیگران را راهنمایی کنم و… . همواره سعی کنید به این فهرست اضافه کنید و خوبی های خود را بیشتر ببینید. این کار به شما کمک می کند احساس کنید که در کنار نقاط ضعف، نقاط قوت بسیاری نیز دارید و نباید از آنها غافل شوید.
  2. راهکار بعدی این است که روابط مثبتی برقرار کنید. با افرادی در ارتباط باشید که به شما احساس خوب بودن و شادی را منتقل می کنند. روابطتان را با افرادی که به شما حس بدی منتقل می کنند محدود کنید و به دنبال روابط سازنده و موثر باشید.
  3. کاری که در آن مهارت دارید را پیدا کنید. انجام این کارها باعث می شود حال بهتری پیدا کنید و توانایی های خود را کشف کنید.
  4. خودتان را دوست باشید. به جای اینکه مدام خودتان را سرزنش کنید و از خود ایراد بگیرید، خودتان را دوست داشته باشید و با خود مهربان باشید. اگر دوستتان در مقابل شما حضور داشته باشند، با آنها چطور رفتار می کنید؟ با خودتان هم به همان شیوه و به آرامی رفتار کنید.
  5. گاهی وقتها بگویید: «نه!» افرادی که عزت نفس پائینی دارند، همواره احساس می کنند در برابر خواسته های دیگران باید تسلیم شوند و آنها را بپذیرند. اما گاهی نه گفتن می تواند شما را از بار سنگین مسئولیتهای جدید رها کند و از خشم، افسردگی و عصبانیت شما کم کند.

 

افزایش عزت نفس با چند راهکار ساده را خواندید. به این ۵ نکته عمل کنید تا ببینید عزت نفس شما تا چه اندازه رش می کند و تقویت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *