افزایش اعتماد به نفس با استفاده از NLP

افزایش اعتماد به نفس با استفاده از NLP

اعتماد به نفس در طیف وسیعی از موقعیت ها آشکار می شود. به طوری که فرد معمولا خود را با میزان خودباوری کم و زیاد حس می کند. مثال زیر چگونگی دستیابی به خودباوری را شرح می دهد. گفتیم که در NLP وضعیت کنونی، وضعیت مطلوب و گام هایی که باید برداشته شود را بررسی می کنیم و به همین روش هم مثال را توضیح می دهیم.

افزایش اعتماد به نفس با استفاده از NLP

 

مقاله مرتبط: داشتن اعتماد به نفس به روش دونالد ترامپ + ویدیو

افزایش اعتماد به نفس با استفاده از NLP با ذکر مثال

 

  • وضعیت کنونی:

سینا احساس می کند عقایدش از ارزش کمی برخوردار است و هیچ کس علاقه ای به شنیدن حرفهایش ندارد. او معتقد است که دیگران بیشتر از او می دانند و از دانش بیشتری برخوردار هستند. او همواره تلاش می کند تا دوستان و خانواده خود را خوشحال کند؛ اما احساس می کند هرکاری که انجام می دهد به قدر کافی موثر نیست. برای او خیلی مشکل است که به موفقیت فکر کند.

  • وضعیت مطلوب:

از آنجایی که سینا از خودباوری کمی برخوردار است، برایش مشکل است که به تغییر دادن مسائل حتی فکر کند؛ اما در صورتی که تحت فشار قرار بگیرد، خواهد گفت که خیلی دوست دارد به هنگام آشنایی با افراد جدید، موضوعات جدید و جالبی برای گفتن به آنها داشته باشد. هم چنین دوست دارد که در آشپزی یا تدارک دیدن یک مهمانی بتواند موفق عمل کند.

 

مقاله مرتبط: بهترین کتابهای روانشناسی اعتماد به نفس کدامند؟

 

گام هایی که باید در روش افزایش اعتماد به نفس با استفاده از NLP پیش گرفته شود:

سینا می تواند از مکالمه درونی استفاده کند تا تفکرش را نسبت به خودش بهبود بخشد. مکالمه درونی به «صدای درونی افراد» گفته می شود که بسیاری از ما در سر داریم. این صدا، صدایی است که مطالبی در مورد آنچه که انجام می دهیم و چگونگی پاسخ دیگران به ما را برایمان بازگویی می کند. برخی اوقات این صداهای درونی ممکن است صدای خود ما باشد و شاید صدای افراد دیگری باشد که ما آنها را می شناسیم و معمولا لحنی منفی و منتقدانه دارند. البته صداهای درونی «واقعی» نیستند و فقط در تصورات ما وجود دارند.

سینا ممکن است در حال حاضر در تصورات خود بگوید: «من در انجام هیچ کاری شایستگی ندارم.»، «من نمی توانم کارها را درست انجام بدهم»، «چیزهایی که به آنها فکر می کنم از اهمیت خاصی برخوردار نیستند».

ممکن است در تصور خود صدای افراد دیگری را بشنود که با لحنی منفی و منتقدانه می گویند:«سینا آدم جالبی نیست» یا «او آن کار را خوب انجام نداد».

با وجود چنین مکالماتی در درون سینا، در صورتی که او خود را پایین تر از دیگران فرض کند جای هیچ تعجبی وجود نخواهد داشت.

به کمک NLP سینا می تواند مکالمه درونی خود را تغییر دهد. به طوری که با خود فکر کند که: «من در کارهایی که انجام می دهم پرقدرت ظاهر می شوم.» «می توانم چیزهای جالبی برای گفتن به این شخص پیدا کنم.»، «من به ارزشمندی دیگران هستم.» هم چنین می تواند انتقادهای به عمل آمده از سوی دیگران در درون خود بی توجه باشد و افکار مثبت تری را جایگزین آنها کند. می تواند در تصوراتش صدای دیگران را بشنود که از مصاحبت با او لذت می برند و از موفقیت های او تعریف و تمجید می کنند.

این تصور بسیار فراتر از «تفکر مثبت» پیش می رود. چرا که تصور واقعی شنیدن عبارات مثبت در ذهن ، به طوری که گویی واقعا شنیده می شود از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. چون ذهن شما واقعیت و خیال را از یکدیگر تمیز می دهد. می توانید این صداهای جدید را در ذهن خود متصور شوید و بعد ببینید که ذهن شما مثل یک واقعیت آنها را خواهد پذیرفت. به این ترتیب این امکان برای شما به وجود خواهد آمد که مفهوم جدیدی از واقعیت به دست آورید و مفهوم مثبت تری از خودتان داشته باشید.

این روشی است که NLP برای افزایش خودباوری و اعتماد به نفس پیشنهاد می کند.

 

سخن پایانی

خب دوستان من در این مقاله به افزایش اعتماد به نفس با استفاده از NLP پرداختم و شما عزیزان الان میتونید با استفاده از این روش به بهبود اعتماد به نفس خودتون کمک بکنید.

 

افزایش اعتماد به نفس

 

5 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.